top of page

Історія музею

      З метою збереження та популяризації національної спадщини у  2005 році делегація нашої гімназії побувала в Матвіївському НВК Запорізького району, де відвідали музей мови. Так у адміністрації гімназії та Черномазової Світлани Миколаївни  (учителя української мови та літератури) зародилася думка про створення музею. Для відвідувачів музей відкрився 30.05.2005 року, а офіційно створений згідно з рішенням педагогічної ради гімназії та відповідно до наказу по гімназії від 22.09.2008р. №359.

изображение_viber_2021-11-19_19-10-09-980.jpg

ᅠᅠІ на даний час справжнім культурним осередком відродження української мови і літератури та виховання любові, поваги до рідної мови для жителів та гостей села Вознесенки Мелітопольського району є музей історії та розвитку української мови і літератури Вознесенської гімназії «Орієнтир» Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області.
       Основне завдання музею полягає у залученні молодого покоління до вивчення та збереження історико – культурної спадщини свого народу, його мови, формування освіченої творчої особистості та сприяння відродженню і розбудові національної системи освіти як найважливішої ланки виховання свідомих громадян Української держави.

изображение_viber_2021-11-09_16-13-08-028.jpg

ᅠᅠПісля збору та аналізу основного матеріалу, було створено чотири постійно діючі динамічні експозиції:
1. «Із минувшини сивої вісті» - розташовані зразки кирилиці та глаголиці, графічні норми кириличного письма: устав, півустав, в’яз.
2. «Вірю і я в свою мову барвисту» - розповідається про вклад І. Котляревського і Т. Шевченка у розвиток української літературної мови.
3. «Тернистим шляхом» - про труднощі, які подолала українська мова. Інформація про національний склад населення села Вознесенки та національно - культурні товариства в міста Мелітополь.
4. «Державна мова – візитна картка України» - в експозиції розповідається про українську співучу рідну мову.

Рисунок1.png
Рисунок2.png
Рисунок3.png

ᅠᅠМузей є провідним науково – дослідним, культурно – освітнім, науково –методичним центром села та Мелітопольського регіону. Музей збирає, зберігає, вивчає і пропагує в ОТГ, районі, області, Україні і за її межами пам’ятки матеріальної і духовної культури, що пов’язані з історією розвитку усної та писемної творчості українського народу. Експозиції музею та виставки постійно оновлюються і знайомлять відвідувачів з літературним процесом на українських землях від найдавніших часів до сьогодення та розвитком української мови в Мелітопольському районі та селі Вознесенка. Представлено понад 10 цікавих і цінних експонатів, серед яких – унікальні стародруки, рукописи, першодруки та прижиттєві видання, меморіальні речі, фотографії, твори образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
ᅠᅠКолекція музею, що налічує понад 210 експонатів, є скарбницею національних цінностей. Серед реліквій – стародруки XVIII – XIX ст., є виставка книжок присвячена творчості Т. Г. Шевченка: його «Щоденник», захалявна книжечка та гордість нашого музею «Кобзар» 1947 року, книга Панаса Мирного «Повія» 1949 року.

Рисунок1.jpg
Рисунок2.jpg
Рисунок4.png

      Музей  став  осередком  культурно – освітньої  та  науково – дослідної  роботи  призначеної  для  вивчення,  збереження  та  використання  історичного  минулого  нашого  народу,  рідної мови,  прилучення  учнівської  молоді  до  надбань  національної  і  світової  історико – культурної  спадщини,  формування   освіченої  розвиненої  особистості  та  сприяння  вихованню  у  неї  патріотизму.

ᅠᅠПісля  проведення  акції  «Подаруй  музею  найстарішу  книжку»,   музей поповнився  книгою  Марка  Вовчка  «Вибрані твори»  1937  року.  Така  акція  стала традиційною.

Рисунок3.jpg

       З  метою  розширення  аудиторії,  було створено  презентації  мобільної  групи  та  консулат - пункт  для  мешканців  села  з  питань  функціонування  української  мови.

ᅠᅠВраховуючи великий внесок музею у збереження національної літературної спадщини та його визначну роль у духовному житті суспільства, музей брав участь у конкурсі культурологічних проєктів Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» та одержав диплом переможця, сучасну дитячу та наукову літературу, а також гранти для учнів – учасників проєкту на навчання у провідних ЗВО міста Києва, путівку до «Артеку».

Рисунок5.jpg
bottom of page